Přihlásit | Registrovat        

Jared Leto

*26. 12. 1971 Bossier City – Louisiana 

celé jméno: Jared Joseph Letoj
kapela: kytara, klávesy, zpěv, basová kytara – texty a hudba
hobby: snowboarding, skateboarding, psaní písní, čtení, malování
nejoblíbenější jídlo: popcorn a zelenina
nejoblíbenější pití: horká čokoláda
barva vlasů: hnědá, blond, modrá, pomegranate
tetování: Echelon symbol X na levém předloktí, první symbol glyphic na pravém zápěstí, šipky na lýtkách, triady na předloktí, nápis "provehito in altum" na pravé části hrudi, triady na loktech, "Provehito in altum" na klíční kosti a symbol na zádech

Jareda a jeho bratra Shannona vychovávala jejich máma Constance, často se stěhovali přes celé USA. Constance je už odmalička vedla k umění, sama je/byla fotografkou a v současné době navrhuje šperky. Jejich biologický otec ‘Tony‘ se po rozvodu s Constance znovu oženil a tak kluci získali dva mladší sourozence. Jejich matka se později znovu vdala za Carla Leta, ten oba bratry adoptoval a dal jim své příjmení.

Jared chtěl být nejdříve malířem, po nějakou dobu studoval University of Arts ve Filadelfii, ale nakonec ho oslovilo herectví a přešel naSchool of Visual Arts v New Yorku. V této době taky natočil svůj první krátký film Crying Joy.

V roce 1992 se přestěhoval do Los Angeles, kde začal svou hereckou kariéru. Zkušenosti sbíral v seriálech jako Camp Wilder (Tábor u Wilderů) a Almost Home (Skoro Doma). Přelom nastal až v roce 1994, kdy přijal roli v seriálu My So-Called Life, kde si zahrál po boku Clare Danes. Hrál tady hezouna Jordana Catalana, do kterého byla hlavní hrdinka zamilovaná. Tento seriál byl velmi dobře hodnocen, ale natočeno bylo pouze 19 dílů.
Další přelom v jeho životě nastal s rolí v nezávislém filmu Requiem for a Dream, kde zazářil již jako poměrně známý herec a přítel Cameron Diaz. Film měl dobrou kritiku a Jared získal za svůj výkon nejedno uznání. Perlička - při přípravě na tento film shodil 7 kilo a vzdal se sexu se svou přítelkyní Cameron Diaz. 
Za připomenutí by stál i kontroverzní snímek Chapter 27, kde hraje hlavní roli - Marka Davida Champmana, který zabil Johna Lennona. O tomto filmu se vedly nesčetné diskuze, na internetu se objevily i petice proti uvedení Chapteru do kin.

V roce 2014 obdržel za svoji roli transvestity Rayon Zlatý glóbus a v roce 2014 svůj talent stvrdil i Oscarem za stejnou roli.

Hudební kariéra 

V roce 1998 se svým bratrem založil skupinu 30 Seconds To Mars, trvalo další 4 roky, než vydali CD. Získali fanoušky nazvané Echelon. Jared tady uplatnil své umělecké nadání a navrhl spolu se skupinou celou ikonografii. Také je autorem všech textů na CD.
V roce 2005 následovalo druhé album s názvem A Beautiful Lie. Odklon od dřívější tvorby, který byl pro fanoušky trochu šok, je ovšem zapsal do povědomí širší veřejnosti a singly The Kill nebo From Yesterday se hrály v rádiích neustále.

Občas si hraje na režiséra, režíroval videoklipy od 30STM - The Kill, From Yesterday a A Beautiful Lie. Jeho pseudonym je Bartholomew Cubbins, nebo Angakok Panipaq.

Zajímavosti 

  • 2x ho vybral časopis People jako jednoho z nejhezčích mužů světa (1996 a 1997)
  • Měl dva psy, Judas a Lucifer – sibiřští huskyové.  Judas bohužel již zemřel/a
  • Když se připravoval na svou roli narkomana ve filmu Requiem za sen (2000), na dva měsíce ze svého života vyloučil veškerý sex a jídlo. Zhubl 9 kg, mučil se hlady a samotou v posteli, kde lehávala jeho snoubenka Cameron Diaz. Byl s ní zasnouben v letech 2000-2002. Později tuto úlohu označil jako sadomasochistickou a nejhorší ve svém životě.
  • Kvůli filmu Chapter 27 přibral celých 28 kilo, jelikož je vegetariánem tak si ohříval v mikrovlnce čokoládovou zmrzlinu a ředil ji se sójovou omáčkou a olivovým olejem. V této době mu cholesterol vyskočil na 360, běžná hodnota můžů v jeho věku je 200!
  • Odmítl klíčovou roli ve filmu Flags of Our Fathers (Vlajky našich otců -2006), kterou mu nábídl sám Clint Eastwood, kvůli turné se svou skupinou (jako předkapela The Used).
  • Vydání singlu A Beautiful Lie mělo problémy. Pokazil se počítač na stříhání a nahrávací společnost poslala špatný, tak Jared koupil  nový za svoje peníze.

Filmy:

2013

Dallas Buyers Club / Klub poslední naděje

2008

Mr. Nobody

2008

Mr. Nobody

2007

Chapter 27

 

Lonely Hearts / Zabijáci Osamělých Srdcí

2005

Lord Of War / Obchodník se smrtí

2004

Alexander

2002

Panic Room / Úkryt

 

Highway 

 

Phone Booth / Telefoní Budka 

 2001

Sol Goode

 2000

Sunset Trip  

 

Requiem for a Dream / Requiem za Sen

 

American Psycho / Americké Psycho

 1999

Girl, Interrupted / Narušení           

 

Fight Club / Klub Rváčů

 

Black and White / Černá a Bílá

 1998

The Thin Red Line / Tenká Červená Linie 

 

Urban Legend / Městská Legenda 

 

Basil

 1997

Switchback / Past

 

Prefontaine / Zázračný Běžec

 1996

The Last of the High Kings

 

Cool and Crazy

 1995

How to Make an American Quilt

Seriály:

1994

My So-Called Life

1992

Camp Wider (Tábor u Wilderů)

 

Almost home (Skoro Doma)Kontakty | Webmaster | © 2011 Czechelon.com